Šī lapa ir izdrukāta no Dubultu draudze
Interneta adrese:
http://dubultudraudze.lv/?ct=pasdraudze_actual&fu=read&id=482

Izcilo latviešu ērģelnieku, profesoru Tālivaldi Deksni Dieva priekšā pieminot

Ģirts
2018.03.18 01:55

17. marta naktī mūžībā devies izcilais latviešu ērģelnieks, profesors Tālivaldis Deksnis.


Tālivaldis Deksnis dzimis 1946. gada 27. oktobrī Aizputē. Absolvējis Latvijas Konservatorijas prof. Nikolaja Fedorovska klavieru klasi un doc. Pētera Sīpolnieka ērģeļu klasi.
No 1984. gada kā Latvijas Valsts filharmonijas solists sniedzis neskaitāmus koncertus Rīgas Domā un citās ērģeļzālēs tuvās un tālākās pilsētās, arī pēc filharminijas pastāvēšanas beigām Dekšņa koncertdarbība ir bijusi aktīva un ar plašu ģeogrāfiju – regulāri koncerti notikuši ne tikai Latvijas baznīcās, bet arī Krievijā, agrākajās PSRS republikās, daudzās Eiropas valstīs, Ķīnā, ASV un Austrālijā. Iestudēti un atskaņoti daudzi ērģeļdarbi, saņemta Latvijas Komponistu savienības balva par latviešu ērģeļmūzikas popularizēšanu (1986) un Latviešu mūzikas balva (2007). Kā īpaši augsta atzinība 1996. gadā iegūta Lielā Mūzikas balva un 2007. gadā – Trīszvaigžņu ordeņa apbalvojums.
Tālivaldis Deksnis bija atzīts un savu studentu iemīļots ērģeļspēles profesors J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kura vadībā izaugusi gandrīz vesela paaudze jauno Latvijas ērģelnieku.
Viņš bija arī Latvijas Universitātes ērģelnieks, ērģeļu eksperts un restaurators. Kā ērģeļu eksperts Tālivaldis Deksnis devis lielu ieguldījumu Latvijas ērģeļu izpētē un atjaunošanā.
Sadarbojies ar daudziem atzītiem izpildītājmāksliniekiem un kolektīviem, tostarp dziedātājiem Aleksandru Antoņenko, Egilu Siliņu, Solveigu Raju, Kārli Zariņu, Leonardu Daini, Jāni Sproģi, Sonoru Vaici, Ingu Šļubovsku, vijolniekiem Valdi Zariņu, Raimondu Ozolu, Andri Baumani, flautisti Ditu Krenbergu, mežradznieku Arvīfu Klišānu, Valsts akadēmisko kori Latvija, Radio kori, koriem Ave Sol un Dzintars, Igaunijas Nacionālo vīru kori, Latvijas Filharmonijas kamerorķestri, Liepājas simfonisko orķestri, LNSO u.c.
Kopš agras jaunības Tālivaldis ir spēlējis daudzu draudžu dievkalpojumos – lai arī bija piedzīvots izsūtījums uz Sibīriju, lai arī padomju gados tas nebija vienkārši, viņu nekas neatturēja – Dieva nams bija vieta, kur viņš vienmēr kalpoja ar savu Dieva doto mūziķa talantu.
“Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka Viņš devis savu vienpiedzimušo Dēlu, lai ikviens, kas viņam tic, iemantotu mūzīgo dzīvību!” .
Ticībā uz mūžīgo dzīvošanu no šīs zemes gaitām atvadījies izcils mūziķis,  sirdsgudrs cilvēks un iemīļots profesors – Tālivaldis Deksnis .